Skip to content

SZÍNTAN, MÁSKÉPP!

2023. szeptember 9-én tartotta a Budapesti POK vizuális kultúra szakmacsoportja az immár hagyományosnak mondható online szakmai tanévnyitóját.

A programon három témában is tartottam rövid prezentációt, most a bemutatott jógyakorlatot ismertetem. Remélem, érdeklődő kollégáimnak tudok tippeket adni ezekkel az ötletekkel is, hogy „színesíthessék” 🙂 tanóráikat.

Módszertani javaslatok a színtan oktatásához

A színtani alapismeretek tanulókkal való megismertetése szükségszerű. Nem lehet kihagyni, hogy a színek csoportosításáról, élettani hatásáról, alaptulajdonságairól, keverési lehetőségeiről, a színtani elméletekről ne beszéljünk. Biztosan minden pedagógus tervez a témához kapcsolódó, az ismereteket felhasználó és elmélyítő kreatív feladatot. Azonban különféle digitális platformok is kínálnak játékos lehetőségeket, amelyek segítenek megérteni és kipróbálni a színekkel kapcsolatos lehetőségeket. Ezekből a platformokból ajánlottam négyet, melyet akár a tanórákon, de otthoni feladatként vagy akár szórakozásból is kipróbálhatnak a diákok.

1/ TRYCOLORS

A program számos ingyenesen elérhető lehetőséget kínál, én a digitális színkeverést emeltem ki. Egy megadott színpalettából kell a kiemelt színt minél pontosabban kikeverni. Az egyezés pontosságát %-os arányban mutatja a felület. A kihívás alkalmas játékra is: ki tudja minél egyezőbben vagy gyorsabban megoldani a feladatot. A színkeverések „könnyű”, „normál” és „nehéz” kategóriákból választhatók. A felület itt érhető el. Kedvcsináló videót is találhatunk a felület működéséről, lehetőségeiről.

2/ THECOLOR.COM

Ez a felület tulajdonképpen egy színezőgyűjtemény. Számos témában találhatunk nyomtatható színező lapokat, de a felület azt a lehetőséget is felkínálja számunkra, hogy digitálisan fessük ki a kontúros képeket. A vizuális kultúra tárgyat oktató tanárok örömére több tucat (jelenleg 248 db) híres festmény kontúros vázlata is elérhető, melyek 14, 56 vagy 192 színből álló palettával is színezhetők. Mivel a felülettel gyorsan lehet dolgozni, alkalmas arra is, hogy azonos képek különböző színvariációit is elkészíthessük és összevethessük. A felület itt érhető el. A kontúros rajzok egyéb játékos tevékenységre, memóriajátékra is alkalmasak.

3/ PLANETARY FOLKLORE (VASARELY)

„Készítsd el a saját műalkotásodat!” Ezzel a felszólítással hirdette Victor Vasarely 1969-ben a Planetary Folklore elnevezésű játékát. Számítógépes program a játék digitális változata. Az eredeti 10×10 rácsforma mellett választható kisebb 6×6 vagy 3×3 formátumot is a mű alapjául. Baloldalról válasszunk a 19 színből hátteret, majd jobb oldalról helyezhetőek eltérő színű négyzetek vagy körök a formába. Kísérletezhetünk a színekkel és megfigyelhetjük  egymásra gyakorolt hatásukat. Az elkészült képek továbbíthatóak saját e-mail címünkre.
Kutató feladatot is adhatunk: Keresd meg azokat a műalkotásokat, melyeket Vasarely ugyanebben a rendszerben alkotott meg!” (A szöveget a weboldalról idéztem fel.) A felület itt érhető el. Ajánlott böngészők: Firefox, Vivaldi, Edge, Brave

4/ COLOR SUPPLY

Ez az oldal különféle színkörökön mutatja be a kettős, hármas, négyes színharmóniákat, kontrasztokat. Prezentája az adott színhatás változatait, adatait és alkalmazási lehetőségeit. Nagyon hasznos, ha valaki nem tudja eldönteni, egy adott színhez milyen szín illene egy előre megfogalmazott hatás elérésének érdekében. A felület korlátozott ingyenességgel itt érhető el.

A szakmai napra készített bemutatóm ide kattintva tekinthető meg. A prezentáció pdf változatában képek is láthatóak a digitális felületekről.

A digitális programok elérhetősége, tartalma változhat, ezekért felelősséget vállalni nem tudok.